USE CODE TAKECARE FOR FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $75 CDN

Collection: Utility

Sustainable goods, for everyday use.
44 products
  • All-Purpose Cleaner - 3L Take Home Refill Box - The Bare Home
    Regular price
    $48.00
    Sale price
    $48.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • All-Purpose Cleaner - The Bare Home
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bergamot + Lime Hand Soap - 3L Box- The Bare Home
    Regular price
    $60.00
    Sale price
    $60.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Blood Orange + Bergamot + Sandalwood Hand Soap - 3L Box- The Bare Home
    Regular price
    $60.00
    Sale price
    $60.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bottle None Accessories
    Regular price
    from $12.00
    Sale price
    from $12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dish Soap - 3L take home box - The Bare Home
    Regular price
    $48.00
    Sale price
    $48.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Empty Glass Pump Bottle 500ml
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Field Kit Candles
    Regular price
    from $12.00
    Sale price
    from $12.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Field Kit Solid Perfume
    Regular price
    $20.00
    Sale price
    $20.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • French Market Bag
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gift Card
    Regular price
    from $10.00
    Sale price
    from $10.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jude’s Miracle Cloth
    Regular price
    from $7.99
    Sale price
    from $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Kitchen & Bath Cleaner 500ml - Pure Bio
    Regular price
    $6.99
    Sale price
    $6.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Laundry Detergent - 3L take home box - The Bare Home
    Regular price
    $48.00
    Sale price
    $48.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Laundry Detergent - The Bare Home
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mortar + Pestle - Olive Wood
    Regular price
    $55.00
    Sale price
    $55.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Moss Creek Wool Dryer Balls
    Regular price
    from $6.79
    Sale price
    from $6.79
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Natural Evaporating Cleanser 250mL
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • One Less Leak-proof Pouch
    Regular price
    $5.99
    Sale price
    $5.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • One Less Hand Blown Glass Bottle
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • One Less Jute Tote Bag
    Regular price
    $20.00
    Sale price
    $20.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • One Less Stainless Steel Straw Kit
    Regular price
    $14.00
    Sale price
    $14.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Oval Walnut Server
    Regular price
    $49.50
    Sale price
    $49.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Refillable Self Care Pack
    Regular price
    $79.50
    Sale price
    $79.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Reusable Silicone Huggers – set of six
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Salt Cellar - Olive Wood
    Regular price
    $55.00
    Sale price
    $55.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Salt or Pepper Grinder - Olive Wood
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Do Better Company - Reusable Produce Bags
    Regular price
    from $7.99
    Sale price
    from $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Market Bags - Large Organic Cotton Muslin Bulk Bag
    Regular price
    $8.99
    Sale price
    $8.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Market Bags - Small Organic Cotton Muslin Bag
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Three Huggers - Reusable Towels
    Regular price
    $20.00
    Sale price
    $20.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Travel Utensil Set
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • TruEarth Eco-Strips
    Regular price
    from $0.86
    Sale price
    from $0.86
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Two-End Scrubbing Brush
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Walnut Charcuterie Board with Loop Handle
    Regular price
    $160.00
    Sale price
    $160.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Walnut Wine Bottle Coasters
    Regular price
    $29.50
    Sale price
    $29.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Waxed Canvas Lunch Tote
    Regular price
    $28.00
    Sale price
    $28.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zefiro - Long Handle Dish Brush and Replacement Head
    Regular price
    from $4.99
    Sale price
    from $4.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zefiro - Bottle Brush
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zefiro - Hand Dish Scrubber
    Regular price
    $8.99
    Sale price
    $8.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zefiro - Pot Scrubber
    Regular price
    $8.99
    Sale price
    $8.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zefiro - Toilet Brush
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zefiro - Vegetable Brush
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Zero Waste Dish Washing Block
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out